РекламаОт партнеровЛФК при плоскостопостіРЕФЕРАТ
на тему:
ЛФК при плоскостопостіСтопа складається із дрібних кісточок, з’єднаних між собою зв’язками і м’язами, що утворюють два упругих склепіння – свого роду ресори, пружні при ходьбі – повздовжні і поперечні. Нормальна стопа завдяки внутрішньому склепінні при ходьбі не торкається землі своєю внутрішньою частиною. При вродженій слабкості чи перенапруженні м’язів і зв’язок, що підтримують стопу, вона так якби опускається. Таким чином виникає плоскостопість.
Плоскостопість – це зменшення склепіння стопи, пронація п’ятки та супінаційна контрактура переднього відділу. Плоскостопість буває повздовжня і поперечна. По статистиці плоскостопість відмічається у 7-8% 6-7 річних дітей і більше половини у дорослих людей.
Види плоскостопості:
1. Вроджена плоскостопість нелегко встановити у дитини молодше 5-6 років, так як в більшості дітей є елементи плоскої стопи. При цьому плоска стопа буває вродженою приблизно в3% випадків плоскостопості.
2. Травматична плоскостопість, може сформуватися після перелому п’яточної кістки чи приплюсневих кісток.
3. Рахітна плоскостопість обумовлена нагрузкою тіла на ослаблені кістки стопи.
4. Паралітична плоска стопа утворюється в результаті паралічу м’язів підошви стопи і других м’язів, частіше всього це являється наслідком поліомієліту і зустрічається рідше.
5. Статична плоскостопість – результат ослаблення м’язів гомілки і стопи зв’язочного апарата кісток.
Причин різні: збільшення маси тіла, робота в стоячому положенні, відсутність фізичних нагрузок і др.
При статичній плоскостопості біль може виникати:
- в підошві, в центрі склепіння і у внутрішньому краї п’ятки;
- в стопі в її центральній частині;
- в м’язах гомілки через нагрузку;
- в колінному і суглобі;
- в стегні;
- в попереку.
Біль підсилюється на вечір, часто в області стопи виникає опухлість. Як правило міняється ходьба, вона робиться неуклюжою, носочки розведені в сторони, інколи обмежений об’єм рухів в усіх суглобах стопи. Люди, які страждають плоскостопістю часто втомлюються при ходьбі. При зовнішньому оглядці важко оприділити наявність плоскостопості в початкових стадіях. Для встановлення діагнозу приміняються спеціальні методи, один з них: потрібно намастити ступню яким-небудь жирним кремом і встати (основна стійка: ноги разом) на листок паперу, поставлений на підлогу. Відмічається відбиток стопи – рівним зовнішнім краєм і виямкою по внутрішньому краю.
Потім взяти олівець і домалювати внутрішній край відбитка – провести пряму лінію від подушечки великого пальця ноги до п’ятки. Із самої глибокої точки виямки опустити перпендикуляр до проведеної допоміжної лінії і продовжити його до зовнішнього краю. Вийде лінія, що пересікає всю стопу напоперек. Так ось, пуста порожнистість – намальована самостійно виямка – в нормі повинна займати близько 2/3 цієї лінії. Якщо вона займає половину лінії, то можна сказати про плоскостопість.
Лікування плоскостопості залежить від ступеня деформації стопи і інколи можлива операція. В початкових стадіях велике значення має: формування правильної ходьби, носіння точно підібраного до ноги взуття, використання різного ортопедичного пристосування, спеціальних втулок. Найважливіше - це спеціальні фізичні вправи, в тому числі ходьба босяком по нерівній поверхні, ходьба на пальцях, стрибки і т.д. Основними принципами являється лімфо і кровообіг, зняти біль в гомілці, стопі, укріпити ослаблені м’язи. Для цього назначають спеціальні вправи і масаж. Масаж проводиться в положенні хворого на спині і на животі. Масують всі пальці, особливо перший, стопу з акцентом на внутрішній її край, гомілку, особливо її поверхню.
Застосовуються всі прийоми масажу. На передній поверхні гомілки не проводять вібраційні прийоми і обмежуються розминанням. Коригуючі вправи, тобто вправи для укріплення м’язів, які підтримують внутрішнє склепіння стопи, спочатку пасивні, а потім активні. Це тильне згинання стопи, повороти її в внутрішню сторону, приведення, сковзкі рухи стопи одної ноги по гомілці другої, збирання пальцями ніг дрібні предмети, згинання і розгинання пальців ніг, присідання на поперечно лежачій палиці, катання малого м’яча і ін. Основними принципами являється: Комплекс вправ при плоскостопості.
1. Відтягувати носочки стоп на себе і одночасно поворот їх назовні.
2. Відривати від опори п’ятки (почергово і одночасно) при цьому носки ніг торкаються опори.
3. Ноги зігнуті в колінах, коліна і стегна розведені, торкаються стопи одна до одної підошвами. Розвести і звести п’ятки з опором на пальці ніг (“хлопати пальцями”).
4. Сковзящі рух стопи однієї ноги по гомілці другої, захоплюючи її. ВП сидячи на стільці. Ноги зігнуті в колінах стопи паралельні одна до одної (разом чи на ширині ).
5. Відривати від підлоги п’ятки (одночасно і почергово).
6. Припідняти п’ятку однієї ноги і одночасно – носочок другої.
7. Відривати від підлоги носочки ніг (одночасно і почергово).
8. Покласти гомілку однієї ноги на коліно іншої, зробити кругові рухи стопою за годинником стрілкою і проти.
9. Захоплювати і перекладати дрібні предмети пальцями стоп.
10. Переміщення способом гусениці: зігнути пальці ніг, підтягнути до них п’ятки, випрямити пальці, знову зігнути і т.д. (одночасно і почергово).
11. ВП сидячи по-турецьки. Підігнути пальці стоп і нахиляючи тулуб вперед, встати з опорою на бокову поверхню стоп.
ВП: стоячи, стопи паралельно одна до одної на ширині ступні, руки на пояс.
12. а) Піднятися на носочки і опуститися на всю стопу.
б) почергово відривати від підлоги п’ятки.
13. а) Встати на п’ятки, опустити на всю стопу.
б) почергово піднімати пальці лівої і правої ніг.
14. Перенести центр важкості на зовнішній край стопи, вернутися в ВП.
15. Напівприсядки і присідання на носочках6 а) руки в сторони; б) руки вверх; в) руки вперед.
16. ВП: стоячи на гімнастичній палці (палка поперек стопи, стопи паралельно одна до одної). Напівприсідання і присідання.
Ходьба:
на носках;
на зовнішньому склепінні стопи;
на носках з напівзігнутими колінами;
на носочках з високим підніманням колін;
по ребристій дошці, по скошеній поверхні (вниз) по похилій площині (вверх, вниз).
Всі вправи повторюються 10-12 раз.
Комплекс вправ для профілактики і лікування плоскостопості у дітей.
1. Качати веред – назад м’яч, спочатку однією ногою, а потім другою.
2. Сидячи на підлозі з зігнутими ногами (п’ятки щільно прилягають до підлоги і не відриваються).
3. ВП – те саме з витягнутими ногами (коліна випрямлені). Великим пальцем ноги в напрямку від великого пальця до коліна. Зробити 3-4 поглажу4вання кожної ноги.
4. З зігнутими колінами, збирати пальцями дрібні предмети.
5. Затиснути пальцями ніг олівець, малювати на листку паперу різні фігури, притримуючи папір іншою ногою.
6. Сидячи на підлозі з зігнутими колінами стопи притиснути до підлоги. Підігнути пальці ніг і одночасно підтягнути п’ятку вперед до пальців, потім пальці розпрямити і т.д. Виконувати двома ногами.
7. Сидячи на підлозі, ноги зігнути в колінах, коліна злегка розведені, підошви одна до одної. Випрямляти ноги до тих пір, поки є можливість тримати, обнявши один до одного і пальці і п’ятки.
8. Сидячи на підлозі з випрямленими колінами, писати ступнями коло в двох напрямках.
9. Сидячи на підлозі з зігнутими колінами не торкатися п’ятками підлоги, рухати ступнями вверх-вниз, торкаючись підлоги тільки пальцями, коліна випрямляти.
10. Сидячи на стільці, зводити і розводити п’ятки, не відриваючи п’яток від підлоги.
11. Обхватити м’яч стопами і припідняти його.
12. Ходьба на носочках, на п’ятках, на зовнішньому краю стопи.
13. Ходьба по ребристій поверхні.
14. Зжимати резинову грушу.
15. Ходьба напівприсядки “по-качачому”.

ВИСНОВОК:
Всі ці вправи направлені на укріплення великих гомілкових м’язів та згиначів пальців.
Крім того, хворий повинен носити супінатор, який підтримує внутрішнє склепіння стопи.
Завантажити

(Размер: 8.05K / Загрузок: 599)


Сайт: Autor   Добавлен: 6.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв