РекламаОт партнеровАртропатії при хронічних запальних захворюваннях кишечніка
Реферат на тему:
Артропатії при хронічних запальних захворюваннях кишечніка.


Визначення. Неспецифічний виразковий коліт та гранулематозний ілеїт (хвороба Крона) – це хронічні запально-некротичні захворювання товстого кишечнику невідомої етіології. Ці захворювання можуть супроводжуватися однотипним суглобовим синдромом з ураженням хребта і периферичних суглобів. При цих захворюваннях спондилоартрит розвивається у 5-10% хворих.
Етіологія та патогенез. Етіологія неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона невідома.
Патогенез кишкового процесу і ураження суглобів до кінця не встановлений, проте припускають, що в ньому приймають участь різноманітні механізми, зокрема токсичний, імунний, аутоімунний. У крові хворих виявляється антитіла до клітин слизової оболонки кишки, лімфоцитотоксичні антитіла, циркулюючі імунні комплекси тощо. Артропатія при неспецифічному виразковому коліті розвивається в віці 20-40 років, а при хворобі Крона – в юначому віці. Ураження хребта при запальних недугах кишечнику асоціюється з носійством антигена HLA B27. при спондилоартриті у хворих з виразковим колітом він виявляється в 72-75% випадків, у хворих на хворобу Крона – 27-33%. Середнє популяційне виявлення цього антигену становить 5-7%. Суглобові прояви частіше виникають у хворих з іншими позакишковими проявами – виразках слизової оболонки рота, увеїті, вузлуватій еритемі.
Класифікація. Загальноприйнятої класифікації уражень опорно-рухового апарату ри запальних хворобах кишечнику не існує. Діагноз суглобової патології виставляється як позакишкові прояви хвороби.
Класифікація МКХ-10
М 07 Псоріатичніта ентеропатичні артропатії
М 07.4 Артропатія при хворобі Крона (регіонарному ентериті)
М 07.5 Артропатія при виразковому коліті
М 07.6 Інші ентеропатичні артропатії
М 02.0 Артропатія, що супроводжує кишковий шунт
Приклади формулювання діагнозу.
Неспецифічний виразковий коліт, хронічна рецидивуюча форма, середньої важкості, з позакишковими проявами: увеїт, спондилоартрит, поліартрит.
Клініка. Для периферичного артриту характерно асиметричне запалення переважно колінних та гомілковоступневих суглобів. Артрит маніфестує зазвичай гостро на тлі загострення основного захворювання і приймає хронічний перебіг. Суглобові прояви – припухлість, болючість, гіперемія шкірних покривів над суглобом, випіт в синовіальній порожнині запального характеру. При кожній атаці уражається не більше трьох суглобів, причім процес носить мігруючий характер.
У розвитку спондиліту та патології кишечнику є значна асинхронність. Спондилоартрит може на багато років випереджувати появу кишкової симптоматики, і навпаки. Клінічно перебіг спондилоартриту при неспецифічному виразковому коліті і хворобі Крона нагадує хворобу Бехтєрєва з тією різницею, що більш високий відсоток хворих – жінки.
Тривалість атаки суглобової декомпенсації складає від одного до декількох місяців. При багаторазовому рецидивуванні можуть виникати стійкі суглобові деформації.
Діагностика. Лабораторні показники відбивають, головним чином, активність кишкового процесу і не несуть діагностичного навантаження для суглобового синдрому.
Рентгенографія суглобів.
Виявляється однобічний сакроілеїт, що нагадує хворобу Бехтєрєва.
У периферичних суглобах – поволі виражений остеопороз, звуження суглобової щілини, можливі поодинокі узури.
Лікування. Головна увага повинна бути спрямована на лікування кишкового процесу. Виразність суглобового синдрому реагує поступово із зменшенням патологічної симптоматики з боку кишечнику.
Задля зменшення больового і запального синдромів використовують нестероїдні протизапальні препарати, дезагреганти, фізіотерапевтичні процедури.
Прогноз. Залежить від важкості перебігу основного захворювання. Суглобовий синдром не приводить до виражених деформацій та інвалідизації.


ДРІБНОКРИСТАЛІЧНІ АРТРОПАТІЇ.

Визначення. Дрібнокристалічні артропатії – це захворювання, в основі яких лежить відкладення мікрокристалів солей органічних кислот у суглобах і білясуглобових тканинах. Вони бувають двох видів – уратні (подагра) і кальцієві.
Дрібнокристалічна артропатія відноситься до найбільш поширених захворювань суглобів, причім їх частота повсюдно зростає.
ІІ. Класифікація дрібнокристалічних артропатій.
Дрібнокристалічні артропатії:
1. Уратна (подагра) – відкладання кристалів мононатрієвого урату.
2. Кальцієва:
- пірофосфатна – відкладання кристалів пірофосфату кальцію дигідрату;
- ортофосфорна – відкладання кристалівосновних фосфатів кальцію (гідроксиапатиту, фосфату октакальцію, фосфату трикальцію).
Класифікація МКХ-10
М 10 Подагра
М 10.0 Ідіопатична подагра
М 10.1 Подагра, спричинена свинцем
М 10.2 Подагра, спричинена лікарськими препаратами
М 10.3 Подагра, зумовлена порушенням функції нирок
М 10.4 Інша вторинна подагра
М 10.9 Подагра, неуточнена
М 11 Інші кристалічні артропатії
М 11.0 Відкладання гідроксиапатитів
М 11.1 Спадковий хондрокальцииноз
М 11.2 Інший хондрокальциноз
М 11.8 Інші уточнені кристалічні артропатії
М 11.9 Кристалічна артропатія, неуточнена.
М 14 Артропатії при інших хворобах, класифікованих в інших рубриках
М 14.0 Подагрична артропатія, повязана з недостатністю ферментів і іншими спадковими поуршеннями
М 14.1 Кристалічна артропатія при інших порушеннях обміну речовин


Завантажити

(Размер: 6.13K / Загрузок: 279)


Сайт: Autor   Добавлен: 15.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв