РекламаОт партнеровЩо таке контрацепція?РЕФЕРАТ
на тему
Що таке контрацепція?

Проблема планування сім'ї з кожним днем стає все більш актуальною в нашій країні, оскільки зміни в суспільстві, що відбулися за останні роки, політична нестабільність і в зв’язку з цим зростаюча невпевненість у завтрашньому дні змушують кожну сім'ю серйозно і розумно підходити до питання народження дитини.
На жаль, залишається фактом, що основним засобом регуляції народжуваності в нашій країні є штучні аборти. Але багато хто знає, що подібне запобігання вагітності спричиняє безплідність. Чи так варто ризикувати подібним чином?
Особливу увагу щодо запобігання від вагітності повинні проявляти ті підлітки, що вважали себе досить дорослими, щоб почати статеве життя.
Що ж можна протиставити аборту? Це, насамперед, величезний арсенал протизаплідних засобів, використання яких є найсучаснішим і найбільш ефективним методом запобігання від небажаної вагітності.
Досягнення в галузі охорони здоров'я жінки значною мірою визначаються застосуванням сучасних контрацептивних засобів і вдосконалюванням спеціалізованої допомоги із контрацепції. Маючи великий вибір засобів як гормональної, так і внутріматкової контрацепції, із сумом доводиться констатувати, що в нашій країні їхнє використання не одержало достатнього поширення. Головним лихом є бездумне легковажне ставлення як молодого, так і більш старшого покоління до проблеми контрацепції. Вчителі й батьки часто відчувають нездоланну зніяковілість при одній тільки думці про необхідність бесіди з молоддю про протизаплідні засоби. Покажіть мені такого вчителя (чи вчительку), яка без напруження може виговорити в переповненому класі звичайне слово «презерватив»! Напевно, їх не так уже багато.
Поняття «контрацепція» означає «запобігання зачаттю». Звідси ж утворюється і термін «контрацептиви», або «протизаплідні засоби».
Методи контрацепції відрізняються великою розмаїтістю. Це традиційні методи: хімічні, механічні, біологічні, які, треба сказати, хоча і не є досить надійними, але все ще дуже поширені (про кожен із цих методів більш докладно буде сказано нижче). Існує і такий метод контрацепції, як хірургічна стерилізація (тобто знепліднення) і полягає вона в жінок у перев'язці маткових труб, у чоловіків—у перев'язці сім'явивідних проток. Раніше проведення хірургічної стерилізації здійснювалося за строгими медичними показаннями. Тепер питання про перев'язку маткових труб вирішується індивідуально з урахуванням національних особливостей і бажання жінки.
Хімічні контрацептиви — це спеціальні таблетки, свічки, кульки, тампони, гелі й піни. Ті препарати, що вводяться в піхву, є контрацептивами місцевої дії. Гормональні препарати є хімічними контрацептивами загальної дії. Останні відрізняються гнітючою дією на гіпоталамо-гіпофізарну систему, що відповідає за виділення гормонів, а також змінюють хімічне середовище матки, у якій неможливе життя заплідненої яйцеклітини.
Це один із найпоширеніших методів запобігання від небажаної вагітності.
У Європі та США методом оральної контрацепції (ОК) користуються понад 60—70 % жінок дітородного віку.
Більше ніж за 30 років, що пройшли з моменту випуску перших протизаплідних таблеток, в усьому світі вони стали найбільш надійним методом запобігання зачаття. Таблетки звільнили і жінок, і чоловіків від страху небажаної вагітності, завдяки чому скоротилося число абортів.
Разом з тим нерідко спостерігається негативне ставлення до ОК. За деякими даними, ними користуються до 5 % жінок репродуктивного віку.
У чому ж причина того, що гормональна контрацепція не знайшла належного розуміння і поширення в нас?
Тепер, коли на нашому ринку представлена відносна розмаїтість ОК, можна констатувати, що така ситуація не пов'язана з недостатнім забезпеченням наших жінок сучасними препаратами. Очевидно, причина тут інша.
Нам здається, що вся справа у відсутності донедавна єдиної системи планування сім'ї з усіма наслідками, що звідси випливають:
* відсутність центрів планування сім'ї у великих містах і в регіонах, де жінки і дівчата могли б одержати своєчасну і грамотну інформацію про будову, фізіологію жіночого організму, про шкоду аборту і про сучасні методи запобігання небажаної вагітності;
* відсутність бази для підготовки фахівців із планування сім'ї;
* недостатність і розрізненість наукових досліджень із контрацепції;
* непроінформованість лікарів жіночих консультацій у центрі й особливо в регіонах про сучасні методи контрацепції. Тобто оральні контрацептиви призначалися лікарями вкрай рідко, не завжди застосування цих препаратів правильно контролювалося, це призводило до різних ускладнень при застосуванні оральних засобів контрацепції.
Звичайно ж, при такій постановці цієї проблеми відповідний метод був дискредитований, що призвело до перекрученої психологічної установки на цей метод контрацепції, причому як з боку жінок, так і з боку медперсоналу. З'явилася думка про надзвичайно шкідливий вплив гормональних протизаплідних засобів на жіночий організм.
Тому донедавна практично кожна жінка з початком статевого життя зіткалася із проблемою: як захистити себе від небажаної вагітності, але далеко не завжди могла одержати кваліфіковану консультацію з цього приводу. І як результат— перші випадкові вагітності, переривання їх і ускладнення, що для багатьох жінок виявлялися досить серйозними: це безплідність, невинесення наступної вагітності, різні ускладнення запального характеру, дисфункція яєчників і т. д.
У чому перевага оральних контрацептивів перед іншими методами контрацепції?
Це найбільш надійний спосіб запобігання вагітності. При правильному застосуванні цього методу гарантія від можливості небажаного зачаття дорівнює практично 100 %.
На тлі застосування гормональних таблеток краще протікає лікування перелічених запальних захворювань.
Перед тим як почати застосовувати протизаплідні таблетки, будь-яку жінку хвилює питання: який склад і механізм дії оральних контрацептивів?
Більшість протизаплідних таблеток містять два гормональних компоненти: естроген і прогестерон. Це жіночі статеві гормони, вміст яких в оральних контрацептивах дуже низький.
Протизаплідні таблетки блокують процес овуляції, тобто унеможливлюють вивільнення яйцеклітини з яєчника, що у свою чергу перешкоджає настанню вагітності.
Оптимально було б щодо підбору контрацептивних засобів радитися з лікарем ще до початку статевого життя.
Тим більше ця проблема актуальна з початком статевої близькості. У наш час багато підлітків вступають в інтимні стосунки у віці 13—15 років. І дуже важливо вчасно пояснити підлітку його фізіологію, методи запобігання ймовірної вагітності й підібрати йому контрацептив індивідуально. Однозначно, що протизаплідні таблетки не мають ніякого впливу на ріст підлітка. У цьому випадку, звичайно, бажано використовувати таблетки з найменшим вмістом гормонів.

Механічні контрацептиви — створюють певний бар'єр між яйцеклітиною і сперматозоїдами. Жіночі контрацептиви — різні металеві й пластмасові ковпачки і гумові діафрагми, спіралі, чоловічі — презервативи. Чоловічі механічні контрацептиви на сьогодні найбільше користуються попитом, жіночі ж залишаються менш затребуваними, і на те є свої причини. По-перше, тут усе залежить від особистої сприйнятливості до сторонніх тіл, по-друге, часто ковпачки та спіралі не забезпечують належної безпеки.

Фізіологічний метод — календарний. Полягає він у визначенні точного терміну овуляції і базується на вимірюванні температури. Жінка складає за календарем спеціальну таблицю, за якою і з'ясовує, у які з днів зачаття більш імовірне, а в які — менш. На основі отриманих даних жінка визначає дні «безпечного» інтимного життя і виключає дні, коли ймовірність завагітніти найбільш висока. Цей метод є досить ефективним, якщо в жінки вже встановився і врегулювався менструальний цикл.

ПРЕЗЕРВАТИВИ

ІН’ЄКЦІЙНІ КОНТРАЦЕПТИВИ

ВНУТРІМАТОЧНІ СПІРАЛІ


ОРАЛЬНІ КОНТРАЦЕПТИВИ

Завантажити

(Размер: 10.89K / Загрузок: 1112)


Сайт: Autor   Добавлен: 9.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв