РекламаОт партнеров“Методи індивідуальної гігієни порожнини рота”РЕФЕРАТ
на тему:
“Методи індивідуальної гігієни порожнини рота”

Гігієна порожнини рота
Раціональна гігієна порожнини рота з використанням зубної щітки й пасти є невід'ємною частиною загальної гігієни людини. її ефективність багато в чому залежить від методів чищення зубів і ясен. Існує багато способів видалення зубних відкладень. Однак більшість людей недостатньо ознайомлені з правильними методами чищення зубів. Спеціальними клінічними дослідженнями встановлено, що багато хто чистить зуби горизонтальними поступальними рухами, при цьому наліт видаляється лише з вестибулярних поверхонь зубів. Такий спосіб чищення зубів приводить до того, що м'який наліт переноситься з поверхні зубів у міжзубні проміжки. Крім того, виникає небезпека появи клиноподібних дефектів у пришийних ділянках зубів, можуть ушкоджуватися ясенні сосочки.
Найбільш доцільно чистити зуби, поєднуючи горизонтальні, вертикальні й кругові рухи. При цьому визначальними факторами ефективності гігієни порожнини рота є систематичність, точність і старанність виконання процедури. При такому способі чищення зубів зубний ряд умовно поділяють на кілька відрізків. Чищення зубів і ясен починають з ділянки в районі верхніх правих великих корінних зубів. Послідовно проводять чищення зубів верхньої, а потім нижньої щелепи.
При чищенні щічних поверхонь великих і малих корінних зубів верхньої і нижньої щелепи щетинки зубної щітки повинні бути спрямовані під гострим кутом до поверхні зубів. Рухами, які ніби «підмітають», вниз — для верхньої щелепи і вгору — для нижньої щелепи зубний наліт видаляється одночасно і з ясен. Потім роблять кілька горизонтальних зворотно-поступальних рухів і закінчують чищення круговими рухами, причому тиск на щітку роблять тоді, коли вона, проходячи від ясен, тре по зубі. Потім зустрічне півколо виконують без тиску до повернення щітки у вихідне положення. Після цього зубну щітку пересувають на одну ділянку вперед і всю комбінацію рухів повторюють. Жувальні поверхні великих і малих корінних зубів верхньої і нижньої щелеп очищують щетинками щітки, спрямованими перпендикулярно до жувальної площини. Вони проникають глибоко у фісури (природні заглиблення на жувальних поверхнях зубів) і міжзубні проміжки. Повільні обертальні рухи голівки щітки (без зміни її положення) чергують з горизонтальними зворотно-поступальними рухами.
Піднебінні поверхні великих і малих корінних зубів верхньої щелепи та язичні нижньої щелепи чистять так само, як інші поверхні. При чищенні піднебінних поверхонь верхніх і нижніх передніх зубів виконують такі ж рухи, як і при чищенні щічних поверхонь корінних зубів.
При чищенні піднебінних поверхонь верхніх і язичних поверхонь нижніх передніх зубів ручку щітки ставлять паралельно до жувальної площини, причому два чи три пучки щетини охоплюють зуби та ясна. Роблять горизонтальні зворотно-поступальні рухи. Потім положення щітки змінюють так, щоб голівка щітки була спрямована перпендикулярно до площини змикання зубів верхньої і НИЖНЬОЇ щелепи (оклюзійної поверхні), а щетинки щітки знаходилися під гострим кутом до них і захоплювали краї ясен. Рухами щітки вниз очищають не тільки зуби, але й ясна. Тривалість чищення зубів повинна складати 2—2,5 хв. Протягом цього періоду часу робиться 200—300 рухів зубною щіткою.
Ефективний метод догляду за порожниною рота за Рейте. Відповідно до цього методу щетинки щітки встановлюють паралельно до осі зуба, вільними кінцями вони повинні прилягати до ясенного краю.
При чищенні виконують рухи, що скочуються, від ясен до коронки зуба. Наприкінці руху щетинки встановлюються під прямим кутом до осі зуба. Процес повторюють. Язичні поверхні зчищають тим же способом, жувальні поверхні — рухом щітки назад.
Важливим гігієнічним засобом є полоскання порожнини рота водою кімнатної температури після кожного прийому їжі.
У наш час існує безліч моделей зубних щіток. Кожна зубна щітка складається з ручки і робочої частини — голівки з насадженими в неї кущиками щетинок. Наявні тили зубних щіток відрізняються формою і розмірами голівок, розташуванням і густотою, довжиною та якістю щетинок (натуральна щетина чи синтетичне волокно), розміром і формою ручок.
Довгі роки для зубних щіток використовували лише натуральну щетину, останнім часом перевагу віддають синтетичному волокну (нейлон, сетрон, перлон, дерлон, поліуретан та ін.). Зубні щітки зі штучного волокна мають ряд переваг перед щітками з натуральної щетини.
У результаті клінічних спостережень не помічено різниці у властивостях штучної і натуральної очисних щетин. На якість чищення зубів не впливає і форма ручки зубної щітки. Однак ефективність використання зубних щіток, а отже, і правильний індивідуальний підбір щітки залежать від так званої твердості щіткового поля. Існують чотири ступені твердості зубних щіток: тверді, середньої твердості, м'які й дуже м'які. Винятком є дитячі зубні щітки, які виготовляються з дуже м'якої щетини. Тверді щітки при неправильному застосуванні можуть травмувати ясна й тверді тканини зуба (стирання емалі і дентину). Попередня обробка щіток теплою водою робить їх м'якшими. Найбільш ефективні щітки середньої твердості, тому що їхні щетинки, будучи більш гнучкими, очищають ясенну борозенку І краще проникають у міжзубні проміжки. Дуже м'які щітки рекомендується використовувати в період лікування захворювань пародонта, коли стан ясен не дозволяє проводити енергійне чищення зубів. Користування дуже м'якою зубною щіткою в поєднанні з недбалим чищенням зубів іноді може призвести до утворення на зубах пігментованих плям (коричневих, чорних та ін.). Отже, при нормальному стані зубів і пародонта рекомендується використовувати щітки середньої твердості й м'які.
Важливе значення в конструкції щітки мають частота і розташування щетинок (кущопосадка). Оптимальною відстанню між кущиками щетини вважають 2—2,5 мм. Найбільш просте й ефективне їхнє паралельне розташування. Однак нерідко випускають щітки з густою кущопосадкою, що знижує очисний ефект на бічній поверхні зубів. Широко рекламується за кордоном (Німеччина, Норвегія) попарно-похила (V - подібна) кущопосадка. Однак дослідження показали, що вона не має великих переваг перед паралельною.
Крім частоти розташування пучків щетинок, існує поняття «підстригання щіткового поля і кущів». Більшість сучасних щіток мають зубцювату поверхню, при якій крайні щетинки в кущиках сидять нижче, ніж центральні. Така конструкція дозволяє центральним довгим щетинкам увійти до вузького міжзубного простору, але якщо щетинки тверді, то очисну здатність мають лише центральні щетинки, Тому що вони не дають можливості бічним торкатися поверхні зуба під час чищення.
Добре знімають зубний наліт, не травмуючи слизову оболонку ясен, щітки з м'якої щетини з рівною поверхнею підстригання. У продажі наявні також щітки зі складними контурами поверхні щіткового поля. Спеціальні клінічні дослідження довели, що такі щітки можуть бути травматичними, оскільки при чищенні все навантаження припадає на невелику кількість виступаючих з пучка щетинок.
У літературі існує багато даних із вивчення очисної здатності зубних щіток з різними розмірами голівок. Більшість дослідників відстоюють думку про те, що максимального ефекту можна домогтися щітками з маленькими голівками. Зубна щітка з короткою голівкою має відносно велике робоче поле. За допомогою такої щітки можна добре очистити всі зони зубного ряду та ясенного краю.
На основі власних спостережень ми вважаємо, що довжина робочої частини щітки для дітей повинна бути в межах 18— 25 мм, для дорослих 23—30 мм, а ширина 7—9 і 7,5—11 мм відповідно.


Догляд за зубною щіткоюЗубна щітка легко забруднюється, тому її треба тримати в абсолютній чистоті. Після чищення зубів щітку слід промити під струменем теплої води, ретельно очистити від залишків їжі, зубної пасти, зубного нальоту і намилити. Перед чищенням зубів мило змивають. Зберігати її потрібно так, щоб вона могла добре висохнути, наприклад, у склянці голівкою догори. Це помітно знижує кількість мікроорганізмів у щітці, а щетинки зберігають свою твердість і форму. Ніколи не слід укладати зубну щітку відразу після користування в закритий футляр.
Як тільки з'являться ознаки зносу зубної щітки, її слід замінити, тому що очисні функції зношеної зубної щітки стають мінімальними. Проведені дослідження показали, що 2 % від загального числа опитаних купують нову щітку тільки тоді, коли щетина старої щітки випадає, згинається, обламується, і лише 18 % — з гігієнічних міркувань, оскільки були раніше проінструктовані стоматологом.
Термін служби щетини варіюється від 1 місяця до 4 років. Регламентувати терміни заміни зубної щітки важко, тому що якість її щетини буває різною. Зубна щітка підлягає заміні, якщо її щетинки деформувалися. У середньому термін служби щітки не перевищує 3—4 міс. Доцільніше користуватися двома щітками.
Необхідно зазначити, що зубна щітка повинна бути строго індивідуальною.

Завантажити

(Размер: 11.42K / Загрузок: 637)


Сайт: Autor   Добавлен: 9.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв