РекламаОт партнеров“Видільна система”
РЕФЕРАТ
на тему:
“Видільна система”

Кінцеві продукти розпаду, які утворилися в процесі Ц «обміну речовин і є отруйними для організму, видаляються з нього через нирки, потові залози, легені, кишечник.

Нирки — парні органи, розташовані в черевній порожнині по її обидва боки хребта. Права нирка лежить трохи нижче за ліву. Вони мають бобоподібну форму, їх увігнутий край звернений до хребта і має виїмку—ворота нирок, де проходять кровоносні й лімфатичні судини, нерви і сечовід. Нирки покриті капсулою зі сполучної тканини. На розрізі нирки виділяють два шари: зовнішній темно-червоний — кірковий, у якому розташовані ниркові тільця, і внутрішній, більш світлий — мозковий, у якому проходять ниркові канали. Канали утворюють піраміди, розділені прошарками кіркової речовини.
Розширеною частиною піраміди прилягають до кіркової речовини, вершиною — до центру нирки, де розташовується ниркова балія, що являє собою невелику порожнину, з якої відходить тонка трубочка завдовжки близько 30 см — сечовід. По ній сеча, що безупинно утворюється в нирках, стікає в сечовий міхур.
Сечовий міхур являє собою ємність близько 500 мл для нагромадження сечі. Він лежить у порожнині малого таза. При скороченні його м'язів сеча виводиться назовні через сечівник.
Під мікроскопом у корковому шарі добре помітні нефрони — структурні й функціональні одиниці нирок. До складу нефрону входять капсули (у вигляді чарок), кожна з яких утворена двома шарами епітеліальних кліток. Між ними знаходиться вузька порожнина, що переходить у звитий маленький канал. Стінки його утворені з одного шару епітеліальних клітин. Зробивши кілька вигинів і утворивши петлю, канадець впадає в одну із трубочок, що проходять усередині піраміди. Довжина одного нефрону 35—50 мм. У кожній нирці їх нараховується близько 1 млн. Загальна довжина всіх канальців 70—100 км, а їх поверхня становить 6 м2.
Нирки насичені великою кількістю кровоносних судин. Дрібні гілочки ниркової артерії (вхідні судини) входять у капсулу й утворюють клубочок артеріальних капілярів. З кожного клубочка виходять артеріальні судини меншого діаметра (у порівнянні із вхідними). Кожний з них розгалужується й утворює капілярну мережу навколо канальців. З капілярів цієї мережі формуються ниркові вени, що впадають у нижню порожню вену.
Таким чином, кровоносні судини, що розгалужуються в нирках, утворюють капіляри двічі: спочатку клубочки, що лежать у капсулах, а потім — мережі, що обплітають петлі ниркових канальців. Це має дуже важливе значення при утворенні сечі.

Утворення сечі
Через нирки, що складають 1/200 маси нашого тіла, за 1 хвилину протікає 1200 мл крові, тобто близько 1/4 загальної її кількості, що надходить із серця в кровоносну систему за цей час. Уся кров організму людини (близько 5 л) проходить через нирки кожні 4—5 хвилин, а за добу більше 300 разів.
Таким інтенсивним кровопостачанням нирок, що перевищують у багато разів кровопостачання інших органів, забезпечуються умови для очищення крові від речовин, що безупинно надходять у неї з клітин і підлягають видаленню з організму із сечею.
За рахунок значної різниці тиску в клубочках (близько 70 мм рт. ст.) і в порожнині капсули (близько 30 мм рт. ст.) відбувається фільтрація рідкої частини крові з усіма розчиненими речовинами, за винятком великих молекул білка і форменних елементів крові, що не можуть пройти через стінки капілярів і мембрану капсули. Аналіз цього фільтрату—первинної сечі — показав, що за складом речовин і за концентрацією їх він є безбілковою плазмою крові й містить мінеральні солі, глюкозу, гормони, вітаміни, амінокислоти та інші сполуки, необхідні організму поряд із продуктами розпаду, що підлягають видаленню.
У нирках після фільтрації епітеліальними клітинами канальців здійснюється процес зворотного всмоктування, при якому в кров повертаються необхідні організму речовини, тобто очищена, «ідеальна» плазма. Надлишки речовин (наприклад, глюкози, якщо її вміст у крові перевищує 150 мг %) і непотрібні організму продукти обміну видаляються назовні в невеликому об'ємі вторинної (кінцевої) сечі. За добу через нирки проходить до 1500—1700 л крові й утворюється 150—170 л первинної сечі. З організму ж виводиться всього пише близько 1—1,5 л так званої вторинної, або кінцевої сечі. У ній значно збільшується концентрація сечовини (майже в 60—70 разів). Жовтий колір сечі залежить від пігменту уробіліну.
Нирки дуже чутливі до надмірно гострої їжі, що містить багато пряностей, і особливо до алкоголю, який викликає подразнення нефронів, що призводить до важкого розладу їх функцій. Руйнують нирковий епітелій деякі отрути, що можуть потрапити в організм при необережному поводженні з ними і порушенні правил збереження отруйних речовин.
Порушення функцій нирок призводить до отруєння організму отруйними продуктами обміну речовин, що може закінчитися смертю.
Нефрит — найбільш розповсюджене захворювання нирок (запалення різних елементів нирки).
Пієлонефрит— інфекційне запалення сечовивідних проток.
Цистит— запалення слизової оболонки сечового міхура.
Уретрит — запалення сечоводу, яке спричиняється бактеріями стрептококами, кишковою паличкою. Порушення обміну речовин в організмі може служити причиною відкладення солей і утворення в нирках і сечовивідних шляхах каменів. Щоб попередити ці захворювання, необхідно дотримуватися правил гігієни.

Попередження шлунково-кишкових
захворювань
До шлунково-кишкових захворювань належать гастрит — запалення слизової оболонки шлунка в результаті неправильного харчування.
Виразка шлунка — порушення слизової оболонки, що виникає в результаті втрати опору слизової оболонки шлунка дії шлункового соку.
Харчові отруєння—результат вживання несвіжих продуктів, проникнення хвороботворних бактерій в органи травлення.
Сальмонельоз—гостре інфекційне захворювання, яке спричиняється потраплянням в організм бактерій роду сальмонел (через м'ясо і м'ясні продукти, молочні продукти, яйця і т. д.). Якщо заражені сальмонелами продукти потрапляють в організм, виникає важке отруєння всього шлунково-кишкового тракту.
Ботулізм—гостре інфекційне захворювання, що спричиняється влученням бактерій, які виробляють сильнодіючі отрути — токсини.
До інфекційних захворювань належать такі небезпечні захворювання, як холера, дизентерія, черевний тиф та ін.
Глисними захворюваннями заражаються при вживанні в їжу погано просмажених чи не проварених продуктів, на які потрапили яйця глистів.
Для попередження кишкових захворювань необхідно дотримуватися основних правил особистої гігієни: мити руки перед їжею, їсти тільки миті овочі та фрукти. Тримати їжу закритою, щоб на неї не сідали мухи, не пити сирої води.
Алкоголь і паління впливають на всі органи травлення. Вони подразнюють слизові оболонки, викликають спазми кровоносних судин шлунка, сприяють розвитку в ньому виразки і рака. В алкоголіків часто ушкоджуються клітини печінки (цироз печінки) і підшлункової залози, що закінчується смертю.
Гігієна харчування — це, насамперед, правильний режим харчування, який ґрунтується на знанні фізіології травлення.
Необхідно дотримуватися помірності в їжі, їсти потроху, 3—4 рази на добу, неквапливо, ретельно пережовуючи, дотримуючись також часового режиму сніданку, обіду і вечері, їжа повинна бути досить поживною, різноманітною, вживати необхідно сирі овочі й фрукти, привабливі на вигляд, запах, смак; обстановка під час їжі — приємна і спокійна.

Завантажити

(Размер: 240.77K / Загрузок: 535)


Сайт: Autor   Добавлен: 9.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв