РекламаОт партнеровМайбутня мама
РЕФЕРАТ
на тему:
Майбутня мама
Зміни в організмі під час вагітності.

1. Зміни в організмі вагітної жінки


Матка, навколоплідні води, пуповина і плацента – це своєрідні елементи першого навколишнього середовища дитини. Матка до вагітності має довжину приблизно 7–10 см і схожа на групу із м'язів. Шістьма зв'язками вона закріплена всередині так званого в акушерстві малого таза між лобковою кісткою і крижами, за сечовим міхуром. Завдяки еластичності зв'язок матка дуже рухлива, може стикатися, відхилятися вперед і назад і найголовніше – може збільшуватись під час вагітності. Після зачаття запліднена яйцеклітина просувається по фаллопієвій трубі в матку, в якій вона й імплантується. Внутрішній шар матки готовий прийняти зародок і допомагати йому розвиватися до самого народження. За час вагітності матка перетворюється на найбільший і найсильніший орган в організмі жінки.
У яєчнику розвивається нова гормональна залоза – жовте тіло, що виділяє гормон поргестерон, який знижує збудливість і скоротливу здатність матки. У терміні вагітності 14–16 тижнів закінчується розвиток плаценти. Плацента – унікальний і неповторний орган, що забезпечує життя і розвиток плода в матці. Вона складається з темно-червоної пористої тканини, в якій розгалужуються незліченні великі і малі кровоносні судини. Плацента переносить свіжу, збагачену киснем і поживними речовинами кров від матері в пуповинну вену дитини й одночасно приймає внутрішньоутробно відпрацьовані шлаки з артерій плода і виводить їх. Унікальність цього органа в тому, що кров матері не змішується з кров'ю дитини. Плацента виконує для ненародженої дитини функції легенів, нирок і органів травлення, крім того, вона діє ще й як фільтр від шкідливих речовин із крові матері, але алкоголь, нікотин, наркотичні речовини можуть проходити через цей бар'єр, тому важливо, щоб вагітна жінка не вживала того, що може зашкодити їй та її дитині.
При зачатті дитина отримує від батька 50% генетичної інформації, чужорідної для організму матері. Друга половина генетичної інформації спільна для неї і матері. В процесі розвитку вагітності між організмами матері та дитини виникають і формуються дуже складні імунологічні «взаємостосунки», які забезпечують правильний, гармонійний розвиток дитини, а плацента є своєрідним імунним та фізичним бар'єром, що захищає її від відторгнення. До пологів плацента має розмір із тарілку і масу приблизно 500 г. Довжина пуповини зазвичай складає 60–80 см, товщина 1,5–2 см, спірально покручена, зовнішня поверхня її гладенька, блискуча, біляста. Пуповина вільно плаває в навколоплідних водах поряд із дитиною. І мати, і дитина – обоє беруть участь в утворенні навколоплідної рідини. Ця безбарвна рідина – частина захисної системи, що оберігає плід від механічних, хімічних та інфекційних впливів, містить важливі поживні речовини. Навколоплідні води дуже швидко оновлюються: за годину приблизно до 1 л. Оскільки рідина добре проводить звукові хвилі, майбутня дитина може чути звуки навколишнього середовища матері, можливо, дещо приглушено.
Зміни в організмі жінки під час вагітності.
Зміни в організмі жінки починаються з самого початку вагітності. Численні функції організму під час вагітності зазнають змін, пристосовуючись до особливостей дитини, яка розвивається. Деякі зі змін, що відбуваються, очевидні (зовнішні зміни шкіри обличчя, збільшення розмірів живота за рахунок зростання матки), інші хоча зовні не виявляються, але значно впливають на організм вагітної жінки. Розуміння того, що відбувається, допомагає природним чином жінці сприймати ці зміни.
Перший триместр вагітності – це найважливіший період у розвитку майбутньої дитини. Саме в перші три місяці вагітності майже щодня утворюється (закладається) той чи інший орган плода, тобто відбувається органогенез, далі зростають органи і системи. Тому дуже важливо жінці про це знати і стежити за своїм способом життя, оскільки протягом перших 4–5 тижнів вона не підозрює про свою вагітність і наявність шкідливих звичок або інших поведінкових чинників ризику, які можуть вплинути на розвиток майбутньої дитини, аж до вродженої потворності або патології. У цьому значенні дуже важливим чинником є підготовка до майбутньої вагітності, а також планування дитини та ведення здорового способу життя.
Перші 12 тижнів життя ембріона (плода) – це період велико значущої організації і розвитку клітин (органогенез). До кінця цього періоду основні шкідливі аномалії, які можуть вплинути на плід, найчастіше присутні; і чим раніше вони починаються, тим більшої шкоди вони завдають. Тому спостереження за жінкою до і під час вагітності дозволяє виявити і лікувати такі стани на ранньому етапі, тоді, коли вони ще піддаються корекції та незначним чином могли вплинути. З цією метою важливо жінку переконати стати на облік до 12 тижнів вагітності.
Однією з перших ознак вагітності можуть бути смакові зміни, нудота, блювота, а потім відсутність чергових місячних або їхня мізерність, затримка. В цей час жінці самій необхідно зробити тест на вагітність. При його позитивному результаті вагітній необхідно звернутися до лікаря акушера-гінеколога для підтвердження вагітності. І чим раніше ця зустріч відбудеться, тим краще буде як для самої вагітної, так і для майбутньої дитини. Обстеження в ранньому періоді вагітності дозволить зменшити ризик виникнення ускладнень у разі діагностики будь-якого захворювання, а також отримати необхідну інформацію щодо здоров'я майбутньої дитини.
Під час першого триместру вагітності може відчуватися нагрубіння і незначна болючість молочних залоз, що свідчить про їхню підготовку до виділення молока. Матка непомітно для жінки збільшується і в міру збільшення починає тиснути на сечовий міхур, тому часті відвідування туалету – нерідко одна з перших ознак вагітності. Десь близько 5-го тижня вагітності можливі невеликі, безболісні кров'яні виділення. В ранні строки вагітності особливо корисно спати. Дехто може відчувати нудоту, яка звичайно стає слабкішою на початку другого триместру. Декотрі жінки не відчувають ніяких особливих змін у першому триместрі вагітності.
Слід пам'ятати також про те, що в кожної жінки можуть бути свої індивідуальні ознаки або зміни й «відмахнутися» від них фахівцеві не можна. Потрібно на кожне питання дати вичерпну інформацію правдиво і щиро. Це допоможе з самого початку налагодити довірливі стосунки між медичним фахівцем і вагітною жінкою, що сприятиме попередженню виникнення ускладнень.
Через чотири тижні від моменту запліднення майбутня дитина майже 2 см завдовжки, вже відзначається серцебиття, що свідчить про те, що зароджений організм із самого початку є звичайним живим організмом і вимагає до себе відповідального і зваженого ставлення. Через шість тижнів з'являються риси обличчя. Через вісім тижнів довжина складає майже 4 см. Стать формується до одинадцяти тижнів. Через дванадцять тижнів довжина дитини 7,5 см. У неї вже є зовнішні статеві органи, її рухи цілком упорядковані, хоча ще і не відчуваються. Важливо пояснити вагітній жінці, що ця ще така маленька істота реагує на всі емоційні прояви і «лагідне словесне звернення» до неї, відчуває погладжування живота, що сприятливо впливає на розвиток дитини і перебіг вагітності
Необхідно обговорити з жінкою, для чого потрібно призначити їй фолієву кислоту, а також препарати заліза. Фолієва кислота зменшує ризик народження плодів із дефектами неавральної трубки. Показано, що денна норма додаткового прийому фолієвої кислоти (від 0,4 до 1,0 мг) до вагітності та перші шість тижнів вагітності (що еквівалентно першим восьми тижням вагітності, рахуючи з дня останньої менструації) зменшує частоту цих проблем на 50%. Жінкам, у яких в анамнезі відзначалося народження дітей з дефектами неавральної трубки, при плануванні нової вагітності необхідно призначити препарати фолієвої кислоти (4 мг в день).
Другий триместр: під час четвертого, п'ятого і шостого місяців, тобто другого триместру, майбутні мами звичайно відчувають себе більш комфортно. Жінка починає набувати зовнішніх ознак вагітності. Деякі сприймають це з радістю, інші – з деякими побоюваннями стати менш привабливими для своїх чоловіків. Коли дитина починає ворушитися, вагітність уже сприймається як реальний факт. Серце працює вже з невеликим навантаженням, ендокринна і видільна системи організму працюють за двох. У сприйнятті вагітних жінок світ здається яскравішим, звуки – більш дзвінкими.
Майбутнє немовля розвивається відповідним чином. Через чотирнадцять тижнів воно вже розрізняє смак. Через п'ятнадцять – усе його тільце покривають м'які тонкі короткі пушкові волосинки, які називаються лануго. Через шістнадцять тижнів його шкіра прозора, уже з'явилися брови і вії, працює власне травлення. Проміжок від сімнадцятого до двадцятого тижня вагітності – період швидкого зросту немовляти. Його шкіра покрита зморшками і захисним мастилом білого кольору. Дитина вже має пам'ять, в моменти стресу виділяє власні гормони.
У нашому повсякденному житті завжди присутня певна кількість стресів. Плацента захищає дитину від потрапляння до неї материнських гормонів стресу. Якщо стрес дуже сильний, то захисної функції плаценти може бути недостатньо для запобігання надходженню материнських гормонів до дитини. Якщо жінка постійно знаходиться в стані стресу, їй необхідна психологічна підтримка, можливість поговорити з кимось, хто може допомогти позбутися стресу. Це дуже важливо для здоров'я жінки і її дитини. І це дуже важливо для членів сім'ї, які повинні про це знати і якомога уважніше ставитися до вагітної, захищати від стресів і зайвих хвилювань, тим самим запобігаючи можливим при цьому ускладненням, оберігати майбутню дитину.
Третій триместр: усе більше відчувається фізіологічне і психологічне єднання майбутньої мами з дитиною. Маленький організм, який розвивається, вимагає більшої уваги. Добре, якщо ця увага надходить від усіх членів сім'ї. Наприклад, майбутній тато може брати участь у щоденному «спілкуванні» з майбутньою дитиною, а також ініціювати та брати участь у необхідних щоденних прогулянках зі своєю дружиною на свіжому повітрі. Ходьба і свіже повітря стають необхідним атрибутом поведінки вагітної на сьомому, восьмому і дев'ятому місяцях вагітності. Це сприяє поліпшенню самопочуття, а також міцнішому сну, який у цей період у багатьох порушується. На дев'ятому місяці вагітності багато жінок відчувають емоційний спад, що пояснюється підвищеним навантаженням на організм, відчуттям переживання з приводу майбутніх пологів, істотних змін у фігурі. Ось про це не варто переживати, тому що багатьом чоловікам, як показують соціологічні дослідження, подобається фігура вагітної жінки. Вони з цікавості непізнаного для себе стану ставляться до вагітної й усього, що з нею пов'язано. Тому вагітній треба дозволяти чоловікові погратися з майбутнім малюком, можливо, «порозмовляти» з ним, дати волю помірній фантазії, вухом послухати, що ж відбувається всередині живота, руками відчути ворушіння і т. п. Дитина, яка розвивається, це відчуває, що сприяє психологічному зближенню з майбутнім батьком.
Цей період дуже відповідальний саме для перинатальної охорони плода. Враховуючи навантаження на жіночий організм, що збільшується, державна підтримка виражається в наданні оплачуваної відпустки (декретної) вагітній жінці з тридцяти тижнів. У цей час жінка звільняється від основної роботи, може дозволити собі довше поспати, обідній сон, виконувати домашні обов'язки не поспішаючи, з перервами на відпочинок, приділити час для самоосвіти щодо поведінки під час вагітності, підготовки до пологів, догляду за дитиною. Жінці та членам її сім'ї потрібно пояснювати, що декретна відпустка надається з основною метою – перинатальної охорони плода, підготовки до пологів.
До восьмого місяця матка, збільшуючись, підпирає діафрагму, дещо зміщуючи розташування легенів, від чого деякі жінки відчувають задишку. Шлунок також набуває положення ближче до горизонтального, внаслідок чого іноді відбувається «закидання» кислого вмісту шлунка в стравохід, з'являється неприємне відчуття гіркоти, або, як її називають, «печії». Тому вагітній після їжі не бажано відразу лягати, а краще трохи побути у вертикальному положенні й випити трохи молока. Якщо виникає проблема запорів, слід випити склянку дуже теплої води вранці натщесерце, також необхідно стежити за правильністю харчування.
У дитини, яка розвивається, є теж внутрішньоутробні періоди сну і неспання. Важливо розмовляти з дитиною і наспівувати їй пісеньки. Існує безліч історій про те, як немовлята реагують на голоси своїх батьків при народженні, як вони заспокоюються при звучанні голосу батька. Музика досягає черева у вигляді дивовижного чистого тону. Прослуховування музики при виконанні вправ на розслаблення підвищує їхню ефективність і створює сприятливу атмосферу для дитини.
При строкові близько 28 тижнів майбутня дитина впізнає мовні конструкції матері. Десь при 32-тижневому строку, тобто у вісім місяців, дитина звичайно повернена голівкою вниз. Вона в цей період найбільше набирає вагу, готуючись до життя поза черевом матері. Ця маленька людинка п'є амніотичну рідину, чхає, смокче великий пальчик, розрізняє світло і темряву, її грудна клітка здійснює рухи, схожі на вдихання. У дев'ять акушерських місяців, або 36 тижнів, пушкові волосинки зникають.
Нормальний термін розвитку вагітності триває до 37–42 тижнів, указуючи при цьому на індивідуальні особливості кожної жінки. Кожній вагітній жінці дуже важливо це знати для того, щоб попередити передчасні втручання при підготовці до пологів. Інформування жінки полягає в тому, що якщо немає ніяких ускладнень або показань до дострокового розродження, то втручатися в природний процес підготовки організму до пологів не можна. Жінка не повинна, аби уникнути болю при пологах, наполягати на пологах шляхом операції кесарів розтин із декількох причин: будь-яка операція, тим більше кесарів розтин, – це великий ризик для здоров'я і життя. Післяопераційний період: «близький» (кілька тижнів) і «віддалений» (декілька років) – ускладнюючий чинник майбутнього репродуктивного здоров'я жінки. Для дитини, яка народилася шляхом операції кесарів розтин, народження пов'язано зі стресом у тій або іншій мірі. Також період адаптації її до зовнішніх умов майже завжди відбувається набагато важче, ніж при народженні природним шляхом. Абсолютно іншого значення набуває оперативний метод розродження, якщо це викликано чіткими показаннями, пов'язаними з ризиком для здоров'я, або навіть життя як для жінки, так і для дитини. Завдання медичних працівників правильно інформувати жінку про таку ситуацію, зорієнтувати на тісний контакт і довіру з ведучим вагітність фахівцем. Важливе також інформування вагітної жінки про те, що больові відчуття при пологах можуть бути мінімальними за участі родичів при пологах з метою психологічної підтримки, вільний вибір позиції і підготовка до поведінки жінки при пологах.
У кожної жінки за 8–10 днів до пологів відбувається фізіологічне опускання плода. Що полегшує дихання і є явною прогностичною ознакою для жінки про швидке настання пологів. Вона має звернути на це свою увагу, своєчасно повідомити про це лікаря, який надасть цілеспрямовані поради, що робити в кожному конкретному випадку. В цей час жінка починає повільніше ходити, сідати обережніше, відчуває великий тиск на зв'язки і, можливо, деякі больові відчуття в лобку через розм'якшення хряща і зсув («розширення») тазових кісток.
Однією з важливих фізіологічних особливостей є також відродження слизистої пробки, яке, як правило, відбувається майже разом із опусканням плода. Жінці потрібно про це розповісти, бо багато хто це сприймає за до пологове відродження навколоплідних вод, що сприяє передчасній госпіталізації та необґрунтованому родозбудженню. Ця інформація також дуже важлива і для медичних фахівців.


Завантажити

(Размер: 23.1K / Загрузок: 423)


Сайт: Autor   Добавлен: 9.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв