РекламаОт партнеровДія нікотину

Реферат на тему:
Дія нікотину


Основним діючим початком тютюну є нікотин. Його зміст у листах тютюну коливається звичайно від 1 до 1.5%, але в деяких сортах досягає 6-8%. В одній сигареті масою 1 м утримується звичайно 10-15 мг нікотину, а в сигарі масою 10 м — до 150 мг цієї речовини.
У чистому виді нікотин являє собою прозору маслянисту рідину з пекучим смаком. У фільтрі сигарети накопичується така кількість нікотину, який досить, щоб убити миша. Фактично нікотин токсичний у тім же ступені, що і синильна кислота.
Нікотин — надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також дихальну і серцево-судинну системи.
Систематичне вивчення дії нікотину на живий організм дало підставу вченим припустити двухфазність реакцій на його введення. Спочатку випливає підвищена подразливість і збудливість усіляких систем і органів, а потім цей стан змінюється гнобленням.
Курящі інстинктивно в процесі споживання нікотину відчули цю різницю. Чисто психологічно «для підбадьорення», наприклад, при стомлюючій роботі люди влаштовують часті перекури. Але фактично вони обертаються ще великим стомленням організму внаслідок гнітючої дії нікотину (друга фаза впливу). Той, хто вважає, що паління може заспокоїти людини, намагається використовувати гнітючий момент дії нікотину. Так, при якій-небудь відповідальній або неприємній розмові курящий інстинктивно засовує в рот сигарету.
Дим, що втягується курящої, виганяє нікотин з листів тютюну. Він швидко розчиняється у воді, тому легко всмоктується через слизуваті оболонки рота, носа, бронхів, а, потрапляючи зі слиною в шлунок, і через стінки шлунково-кишкового тракту.
Нерідко говорять, що крапля нікотину убиває коня. Це дійсно так. Чому ж людина переносить у процесі хронічного вживання тютюну величезні його дози? По-перше, тому, що в кожній окремій сигареті доза нікотину далека від смертельної, і тільки при викурюванні декількох сигарет підряд може наступити шоковий стан, що приводить до смерті. По-друге до нікотинової отрути виникає швидке звикання. До того ж він незабаром виводиться бруньками з організму.
Навіть одна сигарета необразлива для живого організму. Підраховано, що смертельна доза нікотину для людини складає 1 мг на 1 кг маси тіла, тобто близько 50-70 мг для підлітка. Але при цьому треба врахувати, що зростаючий організм приблизно в два рази дошкульніше до нікотину, чим дорослий. Отже, смерть може наступити, якщо підліток одночасно викурить півпачки сигарет, тому що в цілій пачці саме й утримується одна смертельна доза нікотину. Правда, при швидкому поглинанні тютюнового диму, як правило, настає почуття відрази, нудоти, і це веде до припинення паління. Але проте відомі випадки смерті від викурювання двох-трьох сигарет: смерть настає в результаті рефлекторної зупинки роботи серця й органів подиху (унаслідок токсичного «удару» на відповідні нервові центри).
У чому ж виявляється нікотинове отруєння? Це слинотеча, нудота, збліднення шкірних покривів, слабість, запаморочення, сонливість. Крім того почуття страху, головні болі, шум у вухах, частішання пульсу й інші розлади діяльності організму.
Нікотин впливає на передачу імпульсу з нерва на м'яз. Великі дози нікотину діють подібно відомій отруті — кураре, що паралізує м'язову систему. Але більше всього страждають від нікотину надпочечники. Ці парні гормональні органи нашого тіла відповідальні за безліч досить важливих функцій. Саме надпочечники виділяють у кров такі діючі засоби життєзабезпечення, як адреналін і норадреналін (катехоламіни). Вони переносяться кров'ю в різні частини тіла і впливають на нервовий апарат внутрішніх органів. Іншими словами, це не місцеві, а загальні регулятори діяльності нервової системи. Нікотин у малих дозах сприяє посиленню, у великих — скороченню викиду катехоламінів. У результаті, наприклад, невеликі дози нікотину ведуть до підвищення кров'яного артеріального тиску, а великі — до гноблення діяльності серцево-судинної системи. Саме цим і порозумівається різке падіння тиску в судинах при гострому отруєнні нікотином, що приводить до запаморочення, утраті свідомості і навіть смерті.


Паління і вагітність
Паління, на жаль, найбільше часто уживана шкідлива звичка серед вагітних на Україні. Незважаючи на пропаганду щодо шкоди паління для здоров'я, відсоток курящих жінок останнім часом сильно збільшився.
Ще більше збільшився відсоток курящих дівчат - підлітків і перевищує відсоток курящих серед юнаків.
Хоча паління шкодить і здоров'ю матері і майбутньому дитині, тільки 20% жінок відмовляється від паління під час вагітності.
Результат впливу паління на плід
Найбільш видимим результатом паління під час вагітності є розвиток гіпотрофії плоду (зменшення росту і ваги плоду). Це зв'язано з тим, що при паління відбуваються різні порушення в плаценті і плід недоодержує кисень і живильні речовини. Чим більше диму вдихається матір'ю (навіть якщо вона сама не курить, але часто знаходиться в прокуреному приміщення, тобто є пасивним курцем), тим більше виражений ступінь гіпотрофії в дитини. Тому некурящі вагітні жінки повинні уникати сильно напалених місць. І якщо хто-небудь з родини курить, переконати його не курити в житловому приміщення.
Паління під час вагітності приводить до підвищення ризику передчасних пологів, передчасної прошарки дитячого місця (плаценти).
Уроджені дефекти серця, головного мозку частіше зустрічаються в дітей, чиї матері курили під час вагітності. Паління матір'ю може збільшити ризик синдрому раптової смерті немовляти. Крім того, діти курящих матерів мають невеликі, але видимі відхилення у фізичному й інтелектуальному розвитку. Як правило, вони відстають у росту, частіше хворіють, гірше учаться. Це зв'язано з тим, що під час внутрішньоутробного розвитку в них було кисневе голодування (нікотин стимулює викид речовин, що стискають судини плаценти).
Тому думаючи про здоров'я свого майбутнього маляти, відмовтеся від паління під час вагітності, а ще краще не курите взагалі.


Навколишній тютюновий дим
Існує думка, що вдихання навколишнього тютюнового диму, що часто називають пасивним палінням, є причиною деяких хронічних захворювань. «Бритиш Американ Тобакко» думає, що наукові дані, зібрані за останні 20 років, не підтверджують цю гіпотезу.
Що таке навколишній тютюновий дим?
Навколишній тютюновий дим - це розведена суміш побічного диму від тліючої сигарети й основного диму, видихуваного курцем.

Дослідження ВІЗ.
У ході масштабного дослідження зв'язку між пасивним палінням і раком легень, початого Всесвітньою Організацією Охорони здоров'я (ВІЗ), не було виявлено значного збільшення захворюваності раком легень серед тих, хто проводить багато часу поруч з курцями. ВІЗ заявила, що дане дослідження підтверджує припущення про те, що пасивні курці піддаються підвищеному ризикові, але навряд чи можна було зробити такий висновок на підставі отриманих даних.
У травні 2003 року в журналі British Medical Journal були опубліковані результати широкомасштабного наукового дослідження, у якому взяли участь кілька тисяч дорослих жителів Каліфорнії. У ході дослідження не було отримано підтверджень того, що вплив навколишнього тютюнового диму в домашніх умовах збільшує ризик виникнення рака легень, коронарної хвороби серця й обструктивного захворювання легень.
Американське Агентство по охороні навколишнього середовища (United States Environmental Protection Agency) заявило в звіті за 1993 рік, що пасивне паління викликає в некурящих рак легень, однак даний висновок був підданий серйозній критиці з боку Дослідницької служби Конгресу США, а один з федеральних суддів оголосив його недійсним.
На дійсний момент наука не має у своєму розпорядженні незаперечні докази того, що пасивне паління цілком безпечне. Разом з тим, наявні наукові дані не підтверджують гіпотезу, що воно є однією з причин раку легень.

Основні дослідження.
Одним з авторитетних джерел інформації про можливий зв'язок пасивного паління з хворобами серця служать результати досліджень в області профілактики рака Американського онкологічного суспільства (American Cancer Society) і дані національного огляду основних причин смертності, проведеного в США Національним центром медичної статистики. Аналіз цих матеріалів не доводить наявність зв'язку між пасивним палінням і хворобами серця.
Епідеміологічні дослідження не вказують на підвищення ризику виникнення захворювань дихальних шляхів серед дорослих пасивних курців. Клінічні спостереження за дорослими пацієнтами, що страждають такими захворюваннями, як астма, не дали відчутних результатів, хоча деякі хворі астмою виразно відчувають дискомфорт у напаленому приміщенні.
Результати багатьох досліджень показують, що діти дошкільного віку, що будинку піддаються впливові навколишнього тютюнового диму, набагато частіше хворіють на респіраторні захворювання. Є дані, що дозволяють припустити наявність зв'язку між палінням батьків і раптовою смертністю дітей у дитячому віці. Незалежно від того, чи є пасивне паління однієї з можливих причин цих явищ, ми переконані в тім, що курити в присутності маленьких дітей неприпустимо, особливо, у погано провітрюваних приміщеннях. Ми також переконані в тім, що споживачі тютюнових виробів повинні враховувати інтереси людей, особливо чуттєвих до навколишнього тютюнового диму і страждаючих таких захворювань дихальних шляхів, як, наприклад, астма.


Завантажити

(Размер: 22.52K / Загрузок: 479)


Сайт: Autor   Добавлен: 7.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв