РекламаОт партнеров“ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ

РЕФЕРАТ
на тему:
“ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ
ПРО ОРГАНІЗМ ЖІНКИ”

У кожної здорової невагітної жінки періодично відбуваються несильні й нетривалі кровотечі зі статевих шляхів, що прийнято називати менструаціями.
Періодичне настання менструацій пов'язане зі складними та різноманітними циклічними змінами, що відбуваються у всьому організмі жінки.
Таким чином, весь комплекс змін у жіночому організмі, які циклічно відбуваються і зовні виявляються в періодично виникаючих менструаціях, називається менструальним циклом.
На практиці початком менструального циклу прийнято вважати перший день чергової менструації. А тривалість менструального циклу — це період від першого дня однієї менструації до першого дня наступної. Як уже було сказано вище, нормальна тривалість менструального циклу коливається від 21 до 35 днів, у більшості жінок—28 днів. Тривалість кожної менструальної кровотечі дорівнює приблизно 3—4 дням, хоча може варіюватися залежно від багатьох факторів.
Регуляція менструальної функції здійснюється за допомогою 5 ланок:
* кори головного мозку;
* підкіркових центрів, розташованих переважно в області гіпоталамуса;
* придатка мозку — гіпофіза;
* статевих залоз — яєчників;
* периферичних органів — маткових труб, матки, піхви.
Циклічні функціональні зміни, що відбуваються в організмі жінки, зачіпають не тільки її статевий апарат, але і виражаються в змінах діяльності центральної нервової системи, серцево-судинної системи, обмінних процесів, терморегуляції і т. д.
Яєчники — це жіночі статеві залози, що виконують дві важливі функції в організмі:
* у них відбувається періодичне дозрівання фолікулів і овуляція (розриви фолікула), у результаті чого вивільняється жіноча статева клітина—яйцеклітина;
* у них виробляються жіночі статеві гормони: естроген і прогестерон, а також у невеликій кількості чоловічі статеві гормони — андрогени.
Обидві ці функції тісно переплітаються між собою і є абсолютно необхідним компонентом для здійснення організмом менструальної і репродуктивної функцій.
Періодично, а точніше, ближче до середини менструального циклу, у яєчнику відбувається дозрівання фолікула (пухирця, всередині якого розташована яйцеклітина); його розміри становлять 2 см у діаметрі. Під впливом підвищення тиску всередині фолікула, а також під впливом гормонів, стінка фолікула в області вільного краю розривається, і яйцеклітина виходить у фалопієві труби, а потім—у матку. Відбувається так звана овуляція.
При розриві стінки фолікула утворюється невеликий крововилив у його порожнину, а епітеліальні клітини фолікула починають розмножуватися, і в них відбувається нагромадження жирових клітин (ліпідів), що призводить до утворення так званого жовтого тіла.
Якщо до моменту овуляції (виходу з фолікула зрілої яйцеклітини) не відбулося контакту, тобто запліднення не відбулося, то жовте тіло піддається зворотному розвитку і через кілька днів відбувається відторгнення внутрішньої оболонки матки (починається менструація). Потім менструальний цикл повторюється заново. Якщо ж запліднення відбулося, то жовте тіло продовжує розвиватися аж до 16 тижнів вагітності, виробляючи при цьому гормони, необхідні для її збереження.
Фолікул і жовте тіло є залозами внутрішньої секреції, що виробляють статеві гормони. Фолікул здатний виробляти ряд статевих гормонів: естрогени, гестагени й андрогени. При менструації відбувається відторгнення внутрішньої оболонки матки — ендометрія — і розрив кровоносних судин, що її пронизують. Після закінчення менструації протягом декількох днів відновлюється ендометрій шляхом розмноження епітеліальних клітин. Відбувається цей процес під впливом вироблюваних дозріваючим фолікулом естрогенів.
У наступні дні спостерігається збільшення залоз ендометрію, виділяється слиз, внутрішній шар матки стає пухким і повнокровним. Весь цей процес відбувається під впливом прогестерону —гормону жовтого тіла яєчника. В міру припинення вироблення жовтим тілом прогестерону знову відбувається відторгнення ендометрію, розкриваються кровоносні судини і починається менструація. У яєчнику ж знову дозріває фолікул, який продукує естрогени, і весь матковий цикл повторюється.
Під час менструального циклу відбуваються зміни діяльності всіх залоз внутрішньої секреції, серцево-судинної системи, зміни в обміні речовин і т. д. Наприклад, перед менструацією і під час неї деякі жінки помічають зміну настрою, дратівливість, схильність до загарів, збільшення молочних залоз і т. д.
Нормальна менструальна функція здійснюється в результаті діяльності багатьох ланок нейроендокринної регуляції. При порушенні однієї з ланок цього ланцюжка можуть виникнути різні за своїм характером розлади менструального циклу.
Причинами таких порушень можуть бути:
* стреси, психічні й нервові захворювання;
* порушення харчування (ожиріння, авітамінози);
* професійні захворювання, викликані впливом деяких хімічних речовин, радіації і багато чого іншого.
Порушення менструальної функції можуть виникати в різні періоди життя жінки і клінічно проявляються по-різному.
Аменорея — відсутність менструації протягом 6 місяців і більше.
Альгодисменорея — це порушення менструальної функції, клінічними ознаками якої є різкий біль внизу живота при менструації, а також поява перед менструацією таких симптомів: загальне нездужання, дратівливість, біль у молочних залозах, почуття важкості внизу живота.
При всіх порушеннях необхідно звернутися до лікаря. Вони можуть служити ознаками серйозного захворювання!


Вітаміни небезпечні для вагітних
Високі дози вітамінів, що їх приймають жінки під час вагітності, збільшують ризик розвитку небезпечного ускладнення – прееклампсії.
Прееклампсія може виникати в другій половині вагітності; при цьому у жінки різко підвищується артеріальний тиск, що становить небезпеку для життя матері і плоду.
Раніше вважалося, що розвиток прееклампсії пов'язаний з негативною дією вільних радикалів – токсичних молекул, що утворюються в плаценті. Внаслідок цього вчені припускали, що високі дози вітамінів С і Е – з антиоксидантними властивостями – зможуть захистити жінок від цього небезпечного ускладнення, повідомляє журнал Lancet.
В дослідженні, проведеному ученими з добродійного центру Tommy's, брали участь 2400 вагітних, що відносяться до групи високого ризику розвитку прееклампсії: жінки з високим артеріальним тиском, з проблемами з нирками, а також які страждають порушеннями згортання крові або цукровим діабетом, повідомляє. Всі жінки одержували високі дози вітамінів С і Е або плацебо (неактивна речовина). Результати дослідження показали, що вітаміни не тільки не захищали від прееклампсії, але, навпаки, сприяли її розвитку. У жінок, що одержували високі дози вітамінів С і Е, прееклампсія виникла на тиждень раніше, ніж у жінок, які приймали плацебо. Крім того у жінок, що приймали вітаміни, діти з низькою масою тіла народжувалися на 15% частіше, ніж у жінок з контрольної групи.
"Наші дослідження показали, що високі дози вітамінів С і Е не здатні запобігти прееклампсії у жінок з групи високого ризику", - повідомила автор дослідження Люсілла Постон.
Учені відзначили, що аналогічні дослідження стосовно полівітамінів для вагітних не проводилися, тому не слід автоматично переносити отримані результати також і на ці препарати. Більше того, ряд вітамінів, зокрема фолієва кислота, мають велике значення для нормального перебігу вагітності, констатували дослідники.

Завантажити

(Размер: 7.92K / Загрузок: 250)


Сайт: Autor   Добавлен: 7.09.07


    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв