РекламаОт партнеровОргани чуттів.
РЕФЕРАТ
на тему:
Органи чуттів.
Слухова сенсорна система.

Для того щоб уявити собі, яку функцію виконують органи чуття, напевно, найбільш простим буде поставити такі питання: «Що ти бачиш? Що ти чуєш? Що ти відчуваєш?»
Органи чуття бувають як зовнішні, так і внутрішні. До зовнішніх належать зорові, слухові, дотикові, нюхові й смакові, до внутрішніх — рецептори опорно-рухового апарату й ті, котрі сигналізують про стан внутрішніх органів.

Слухова сенсорна система
За допомогою звуку людина усвідомлює, що відбу вається довкола неї. Ми спілкуємося з людьми, відчуваємо не безпеку, оцінюємо відстань, розрізняємо різні звуки — від ледь чутного шепоту до ревіння мотора—завдяки здатності чути. Не зважаючи нате, що ми чуємо безліч звуків, уловлюємо ми лише деякі з них. Наш мозок сприймає і розрізняє певні звуки, тому ми звертаємо увагу тільки на частину з них, наприклад на голо си, а багато інших просто не чуємо.
Звуки, що ми чуємо, виникають через вібрацію предметів. Вібрація передається повітрям у вигляді звукових хвиль. Із зовнішнього вуха, що вловлює звуки, вони направляються все редину органа слуху. Відтіля інформація про звуки потрапляє в мозок.
Сприймаючою частиною слухового аналізатора є саме вухо, провідною — слуховий нерв, центральною — слухова зона кори головного мозку.
Орган слуху складається з трьох відділів: зовнішнього, середнього і внутрішнього. Для людини слух має особливе зна чення, тому що при втраті слуху в ранньому віці дитина втрачає здатність відтворювати слова, розмовляти. За допомогою слуху відтворюється усне мовлення, що забезпечує спілкування між людьми в їх трудовій і суспільній діяльності.
Зовнішнє вухо складається із вушної раковини і зовнішнього слухового проходу. Раковина утворена хрящем, покритим з обох боків шкірою. За допомогою раковини людина вловлює напря мок звуку. М'язи, що приводять у рух вушну раковину, у людини рудиментарні. Зовнішній слуховий прохід має вигляд трубки завдовжки 30 мм, вистелено? шкірою, у якій наявні особливі за лози, що виділяють вушну сірку. У глибині слуховий прохід за тягнутий тонкою барабанною перетинкою овальної форми. З боку середнього вуха, всередині барабанної перетинки, закріплена рукоятка молоточка. Перетинка пружна, при ударі звукових хвиль вона без перекручування повторює ці коливання. Середнє вухо представлене барабанною порожниною, що за допомогою слу хової (євстахієвої) трубки з'єднується з носоглоткою; від зовні шнього вуха воно відмежовано барабанною перетинкою. Скла дові частини цього відділу: молоточок, коваделко і стремінце. Своєю рукояткою молоточок зростається з барабанною пере тинкою, коваделко ж зчленоване і з молоточком, і зі стремінцем, що прикриває овальний отвір, який веде у внутрішнє вухо. У стінці, що відокремлює середнє вухо від внутрішнього, крім оваль ного вікна, знаходиться ще кругле вікно, затягнуте перетинкою.
Внутрішнє вухо, або лабіринт, розташоване в товщині скро невої кістки і має подвійні стінки: лабіринт перетинчастий ніби вставлений у кістковий, повторює його форму. Щілиноподібний простір між ними заповнений прозорою рідиною — перилімфою, порожнина перетинчастого лабіринту—ендолімфою. Лабіринт представлений входом, спереду від нього знаходиться завитка, ззаду — напівкругові канали. Завитка з'єднується з порожниною середнього вуха через кругле вікно, затягнуте перегородкою, а вхід — через овальне вікно. У спірально закрученому равлику містяться слухові рецептори — волоскові клітини. Це перифе ричний кінець слухового аналізатора, або кортіїв орган. Звукові, хвилі проходять через зовнішній слуховий прохід, викликаючи коливання барабанної перетинки, що передаються через слу хові кісточки в овальне вікно внутрішнього вуха і викликають ко ливання рідини, що його заповнює. Ці коливання перетворю ються слуховими рецепторами в нервові імпульси, що переда ються по слуховому нерву в слухову зону кори великих півкуль, розташовану в скроневій частині, де відбувається сприйняття звуку й аналіз його сили, характеру, висоти.

Гігієна слуху
У зовнішньому слуховому проході накопичується вушна сірка, на ній затримуються пил і мікроорганізми, тому необхідно регулярно мити вуха теплою мильною водою; ні в яко му разі не можна видаляти сірку твердими предметами.
Велику шкоду приносять слуху надмірно сильні звуки і три валий шум, особливо шкідливо діє останній, що призводить до глухуватості та навіть до глухоти. Максимальний рівень гучності звуку, що вже викликає болючі відчуття, складає в середньому 135 дб (децибел). Сильний шум знижує продуктивність праці до 40—60 %. Деякі інфекційні захворювання (ангіна, грип) ви кликають запалення середнього вуха. Симптоми захворювання виявляються по-різному, може з'явитися біль у вухах, збільшиться виділення сірки, тобто з'являється «теча», знижується рівень чутності й т. д. У такому випадку необхідно звернутися до лікаря. Хронічне запалення середнього вуха може тривати місяцями, але самолікування ніколи не відбудеться, тому без допомоги фахів ця тут ніяк не обійтися.
Тривале прослуховування голосної музики також призводить до погіршення слуху і перевтоми нервової системи.

Завантажити

(Размер: 36.65K / Загрузок: 397)


Сайт: Autor   Добавлен: 7.09.07

Самая актуальная информация бурение скважин киев на нашем сайте.

    Головна сторінка   |  Книжки, довідники, підручники (8)  |  Статті, навчальні матеріали (747)  |    Роботи з медицини (756)   |    Вхід  |   Контакти
© Медична бібліотека- 2007-2009 | Статтi партнерiв